Rekrutacja zdalna –#zostańwdomu i zdobądź pracę marzeń!

Zjawisko rekrutacji zdalnej jest obecne na rynku pracy już od dawna i cieszyło się coraz większym zainteresowaniem pracodawców, jeszcze przed obecną sytuacją epidemiologiczną. Dla pracodawcy to wygodne narzędzie, pozwalające na pozyskiwanie cennych pracowników na co dzień mieszkających wiele kilometrów od siedziby firmy. Dla obu stron jest to też tańszy sposób rekrutacji, ogranicza koszty podróży, noclegu, a także zaangażowania dodatkowych osób w cały proces.

Jak możemy podzielić zdalną rekrutacje?

Rozmowa telefoniczna – poprzez kontakt ten możesz zostać zweryfikowany i zaproszony na rozmowę face to face ale także może być to docelowy sposób na przeprowadzenie spotkania rekrutacyjnego.

Często gdy odbieramy telefon od osoby z działu HR, nie wiemy czy będzie to krótka rozmowa informacyjna, czy prezentacja nas samych, dlatego ważne abyśmy bardzo poważnie i rzetelnie podeszli do przygotowania się do takiej rozmowy.

ZASTANÓW SIĘ NAD:

  1. Gdzie jest to idealne miejsce na rozmowę?– może się okazać najistotniejszy czynnik przebiegu rozmowy, to ten czy usłyszysz swojego rozmówcę i czy zrozumiesz co do ciebie mówi. W przypadku gdy, telefon zadzwonił do Ciebie w sytuacji, w której nie możesz rozmawiać, musisz powiedzieć o tym rekrutrowi i poprosić o ustalenie innego terminu kontaktu. Nie bój się tego, najgorzej jeśli będziesz brnąć w rozmowę i próbować zgadywać o co pyta rekruter.
  • Przygotowanie do spotkania do twój priorytet – dla wielu osób, rozmowa rekrutacyjna przez telefon może być sytuacją nową i  niewygodną. Może okazać się, że pierwsze pytania jakie usłyszysz w słuchawce będą dla Ciebie trudne, nie z powodu braku umiejętności, wiedzy jak na nie odpowiedzieć, ale z braku wcześniejszych doświadczeń  w rozmowach prezentujących swoją kandydaturę w innej niż osobista formie. Przygotuj informację na swój temat na kartce, łatwiej będzie zebrać myśli aby uargumentować swoją odpowiedź. Dopisz to co chcesz aby wybrzmiało podczas rozmowy niezależnie czy padnie o to pytanie, istotne jest abyś miał pewność, że o niczym nie zapomniałeś.
  • Bądź jak samolot rejsowy a nie jak odrzutowiec!- pamiętaj, że wszystko co powiesz, twój rozmówca odbierze jedynie uchem, może utrudniać odbiór komunikatów, jeśli wystrzelisz z siebie słowa niczym karabin maszynowy kule. Dostosuj tempo mówienia do swojego rozmówcy, zwróć uwagę aby tembr głosu nie był za wysoki, jest on zdecydowanie mniej przyjemny dla człowieka. Pamiętaj! Nie widać Ciebie ale słychać czy uśmiechasz się podczas rozmowy czy traktujesz tą rozmowę jako przykry obowiązek. Doświadczony rekruter szybko potrafi odczytać informację o kandydacie ze sposobu mówienia.
  • Nie daj się zaskoczyć  – zastanów się czy aplikujesz na stanowisko, na którym będą sprawdzane twoje umiejętności poprzez np. przez case study, pytania problemowe, dramy bądź zadania mające ustalić twój poziom znajomości języka obcego. Zapoznaj się z przykładami opublikowanymi w sieci jak mogą być skonstruowane takie zadania, co badają i jak wygląda ich przebieg.

Znajomość realizacji takich ćwiczeń już będzie pomocna, nie będziesz się skupiać nad samą formą a nad treścią i oczekiwanym celem. Jeśli nie jesteś pewny, czy twój angielski będzie dobrze zrozumiany przez telefon, poproś kogoś by z tobą porozmawiał i posłuchał twoich wypowiedzi w języku obcym. Napisz sobie przykładowe konstrukcje zdań, słówka wchodzące w język branżowy, wszystko to co sprawi, że będziesz czuł się lepiej przygotowany.

Na końcu rozmowy:  

– zadaj swoje pytania, ważne abyś miał przygotowane i je wyartykułował

– dopytaj o dalszy przebieg rekrutacji i przewidywany czas wyników

– podziękuj za rozmowę!!

SPOTKANIE W FORMIE  ROZMOWY WIDEO – jest to spotkanie, które traktujemy tak jak spotkanie bezpośrednie ale za pośrednictwem np.

  • Skype’a,
  • WhatsAppa,
  • Facebook Messengera,
  • Google Hangouts 
  • Microsoft Teams.

 Większość z nich działa z poziomu zarówno laptopa, jak i smartfona, nie  są potrzebne duże  przygotowania techniczne. Otrzymasz link od pracodawcy lub bezpośrednio osoba z którą będziesz rozmawiać zadzwoni do Ciebie o umówionej godzinie.

Są jednak pewne zasady o których warto wiedzieć i pamiętać podczas spotkania.

  1. Miejsce i czas na przeprowadzenie spotkania– musisz być pewny, że podczas trwania spotkani nikt nie wtargnie do pomieszczenia, w którym będziesz odpowiadać na pytania. Twoja uwaga i skupienie powinna być skierowana jedynie na prezentacje swojej kandydatury, upewnij się że nic innego w tym terminie nie będzie zaprzątać twoich myśli.
  • Przygotowanie techniczne – być może w ostatnim czasie miałeś więcej okazji do spotkań online i wiesz jak działają takie komunikatory. Jeśli jednak nadal czujesz, że zorganizowanie takiego spotkanie może sprawić ci trudność, przygotuj się zawczasu. Zapoznaj się z wybraną przez rekrutra platformą. Przeklikaj dostępne funkcje, przetestuj z kolegą szybkie podłączanie, optymalną głośność mikrofonu, ustawienie kamery. Zadbaj o szczegóły, bateria w laptopie, telefonie musi być naładowana, kamerka nie zakurzona… abyś był dobrze widoczny.

Przygotuj się tak, aby sprawy techniczne nie były dodatkowym czynnikiem stresującym!

  • Widoczne to co za twoimi plecami –  podczas wideo rozmowy, widoczne jest nasze otoczenie, które tak jak twoje dokumenty aplikacyjne, wpływają na postrzeganie Ciebie jako kandydata na stanowisko, o które się ubiegasz. Twoje tło ma Ci pomóc w zbudowaniu profesjonalnego profilu a nie uwidocznić wady a być może zaprzeczyć, temu co napisałeś w CV. Uporządkuj przestrzeń za sobą, spraw aby wyglądało profesjonalnie a przynajmniej przyjaźnie, czysto i schludnie. Rekruter podczas Twojej wypowiedzi, będzie miał wystarczająco dużo czasu by przyjrzeć się gdzie odbywasz rozmowę i wyciągnąć własne wnioski.
  • Widoczne to w czym będziesz ubrany – rekrutacja w domu, w zaciszu sypialni to nadal oficjalne spotkanie, które wymaga oficjalnej oprawy, elegancki – biznesowy strój to wyrażenie twojego nastawienia do spotkania i szacunku do osoby, z którą się spotykasz.
  • Przygotowanie do rozmowy– niezależnie od formy spotkania, ten aspekt jest zawsze najważniejszy, to jest cel twojego spotkania. Zaprezentowanie siebie, swojej wiedzy i kompetencji ale także poziomu przygotowanie do rozmowy. Tak jak podczas rozmowy telefonicznej, tu też możesz przygotować notatki, podpowiedzi, informacje które pomogą Ci lepiej się zaprezentować. Rekruter tego nie zobaczy, a tobie pomoże uporządkować myśli i lepiej uargumentować wypowiedzi. Pamiętaj aby za często nie zerkać w kierunku kartek, ważne byś był skupiony na rozmówcy. Zwróć uwagę czy nie masz także tendencji do mocnego gestykulowania, podczas wideo rozmowy może być irytujące.

Pamiętaj:

– zadbaj o profesjonalny nick w komunikatorze, który będziesz używał do rozmowy rekrutacyjnej

– jeśli masz problemy ze stałym dostępem do Internetu lub inne problemy techniczne, zgłoś je na początku spotkania aby nie wpłynęły negatywnie na ocenę Twojej kandydatury podczas rozmowy

– podziękuj za spotkanie i zachowaj uśmiech oraz powagę do momentu upewnienia się, że twój rozmówca na pewno się rozłączył. Uważaj z komentarzami i sposobie odreagowania po stresującej sytuacji!

PLATFORMY UŻYWANE PRZEZ REKRUTERÓW TO TAKŻE :

https://www.sparkhire.com/

https://www.talview.com/

https://easyhire.me/

Pamiętaj! doradcy Biura Karier pomogą Ci przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej i odpowiedzą na Twoje pytania i wątpliwości.

                                                                                 opracowała: Ewelina Misiewicz

Zapraszamy do konsultacji online!

Jeśli potrzebujesz innego, dodatkowego wsparcia zapraszamy na stronę: https://www.psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl/kontakt

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.