3 rzeczy, których nie wiedziałam o redagowaniu CV

Pierwsze CV, prawdopodobnie jak część z Was, napisałam w szkole średniej w ramach zajęć z podstaw przedsiębiorczości. Później wielokrotnie trenowałam redagowanie CV na studiach, wykonując przy tym mnóstwo ćwiczeń, które miały nauczyć mnie tej sztuki oraz tego, jak wspierać innych w tworzeniu swoich dokumentów aplikacyjnych. Oczywiście po drodze pojawiły się moje pierwsze prace dorywcze, które też wymagały przygotowania CV.

Pisanie CV szło mi całkiem nieźle, dopóki nie stanęłam przed wyzwaniem przygotowania dokumentu  przed rozpoczęciem starania się o „pierwszą poważną pracę po studiach”. Po raz pierwszy pojawiła się u mnie wysoka motywacja do zredagowania CV naprawdę dobrze przez wielkie „N” i wielkie „D”. Do tego dołożyła się presja, że przecież jako doradca zawodowy powinnam ogarniać temat bezbłędnie, a na rozmowie kwalifikacyjnej na pewno będą oceniane moje umiejętności przygotowania CV. W końcu mam w tym pomagać moim przyszłym klientom. Kwestię nakładania na siebie oczekiwań jak wobec doświadczonego profesjonalisty, nie dając sobie przestrzeni do nauki i popełniania błędów przemilczę. Przechodząc do sedna sprawy, skupmy się na tym, jak poradziłam sobie z wyzwaniem przygotowania „super CV”.

Po pierwsze, skorzystałam ze wsparcia doradcy zawodowego z Biura Karier na mojej uczelni. Brzmi jak reklama. I nie przeszkadza mi to, bo teraz wiem, że to najlepsza reklama jaką możecie usłyszeć/przeczytać stojąc przed wyzwaniem przygotowania dokumentów aplikacyjnych. Indywidualna konsultacja CV pozwoliła mi w 100% skupić się na swojej sytuacji zawodowej, co przyniosło oczekiwane efekty. Dostałam wskazówki dopasowane do mojej sytuacji zawodowej i dużo przykładów, które rozwiały moje wątpliwości. Właśnie na spotkaniu z doradcą zawodowym dowiedziałam się 3 rzeczy, o których potem, pracując już jako doradca zawodowy, uczyłam się więcej, które trenowałam i które trenuję nadal, sama i z osobami, które wspieram w rozwoju zawodowym. Szczerze mówiąc, na pewno te 3 elementy pojawiły się na którychś z moich zajęć na studiach albo w milionie artykułów o  redagowaniu CV, które przeczytałam, ale dopiero na indywidulanej konsultacji to skutecznie do mnie trafiło.

Pisz CV pod konkretną ofertę pracy

Gdy wybierzesz ofertę, która Cię zainteresuje i zdecydujesz się aplikować, przeczytaj uważnie wszystkie elementy ogłoszenia. Zrób większy research. Poczytaj o firmie w internecie. Może dowiesz się czegoś od znajomych. Potem spróbuj opisać swoje doświadczenie zawodowe, osiągnięcia akademickie, obowiązki w miejscach zatrudnienia itd. tak, by odpowiadały na wymagania i zadania, które staną przed Tobą w potencjalnej przyszłej pracy. Analizując swoje doświadczenia edukacyjne i zawodowe, zastanawiaj się, które z nich mogą być argumentem do zatrudnienia Cię w wybranej pracy. To rozwiązuje wiele błędów często pojawiających się w CV. Odpowiadając na konkretne wymagania i zadania na wybranym stanowisku, skupiasz się na swoich atutach, które najbardziej trafiają do rekrutera/pracodawcy. Dzięki temu lista Twoich osiągnięć, umiejętności itd. jest krótsza, ale bardziej skonsolidowana i trafna. To pozwala uniknąć błędu zbyt długiego CV, którego rekruter i tak nie przeczyta w całości (i być może ominie tym samym Twoją zaletę, która znalazła się na 3 stronie) i pomoże zindywidualizować Twój dokument, dzięki czemu nie zniknie w morzu jednakowych CV. Oczywiście łatwiej jest trzymać się tej wskazówki, gdy ma się duże doświadczenie i jest z czego wybierać. Ale już na początku warto uczyć się selekcjonowania informacji i wyciskania ze swoich doświadczeń wszystkich swoich atutów.

Napisz podsumowanie zawodowe

To element pomijany przez wielu kandydatów, najczęściej z tego powodu, że nawet nie wiedzą o tej opcji. Podsumowanie zawodowe to kilka zdań o sobie umieszczonych gdzieś na początku CV lub w innym dobrze wyeksponowanym miejscu. Dla większości napisanie tego fragmentu jest trudnym zadaniem. Ja dopiero przy trzecim podejściu, przy moim trzecim poszukiwaniu pracy i trzecim CV, byłam zadowolona z mojego podsumowania. Ale może w Twoim przypadku będzie inaczej. Poza tym, trzeba zacząć, żeby w końcu dojść do podejścia X, które będzie satysfakcjonujące. Najłatwiej zacząć redagowanie tej sekcji odpowiadając na trzy pytania: Kim jestem? Dlaczego warto mnie zatrudnić? Jaki jest mój aktualny cel zawodowy? Podsumowanie zawodowe to dobre miejsce na pochwalenie się tym, co mamy najlepszego do zaoferowania firmie i opisanie tego, co być może nie za bardzo pasuje do innych sekcji, a warto o tym wspomnieć. Ten element nie jest wymagany. Bez niego Twoje CV też będzie rozpatrzone, ale warto skorzystać z opcji, dzięki której Twój dokument będzie wyglądał bardziej profesjonalnie, dzięki której możesz zdradzić trochę więcej o sobie, o tym co jest dla nas ważne w środowisku pracy, do czego dążysz, a może tym samym zwrócisz na siebie uwagę rekrutera/pracodawcy.

Przyjmij odpowiednie podejście do pisania CV

CV to najczęściej pierwszy kontakt kandydata z rekruterem/pracodawcą. Redagując je, pracujemy nad pierwszym wrażeniem, przygotowujemy naszą autoprezentację. Kandydaci często popełniają błąd, podchodząc do tego dokumentu jak do sprawozdania z osiągnięć edukacyjno-zawodowych i bez namysłu opisują wszystko ze szczegółami albo w nudny biurokracyjny sposób. CV to Twoja reklama. Tu nie ma sztywnych zasad. Oprócz tego, że nieumieszczenie pewnych informacji pozbawi Twój dokument sensu, możesz go całkowicie dostosować do swojej sytuacji zawodowej. Zmień klasyczne rozmieszczenie sekcji, tak, żeby Twoje największe atuty znalazły się w najbardziej widocznym miejscu. Pobaw się estetyką, żeby Twoje CV nie było jak wyjęte z kreatora na najbardziej popularnej stronie internetowej i żeby Ci się podobało. Działaj tak, by zwracać uwagę osoby czytającej Twoje CV na Twoje największe osiągnięcia, np. zapisując pogrubioną czcionką nazwy wybranych programów, wybrane obowiązki w miejscach zatrudnienia, czy wybrane uprawnienia. Pamiętaj, że Twoje CV będzie podstawą do przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej. Rekruter/pracodawca będzie się odnosił do tego, co w nim zawarłeś/aś, będzie dopytywał. Dlatego nie mijaj się z prawdą, bo kłamstwo ma krótkie nogi i przygotuj się na rozwijanie informacji, argumentowanie Twoich osiągnięć. Dobra autoprezentacja to przyćmiewanie swoich wad swoimi zaletami.

Podsumowując, to niestety nie jest tak, że osiągniesz wysoki poziom redagowania CV przy pierwszym poszukiwaniu pracy i przez całą karierę zawodową nic w tym temacie Cię nie zagnie. Z każdym podejściem będziesz miał/a lepsze pomysły na swoją autoprezentację. Z biegiem Twojej kariery będą pojawiały się nowe osiągnięcia, które być może trzeba będzie nauczyć się opisywać. Nauki selekcji informacji nie będzie końca, bo doświadczeń będzie coraz więcej. Na szczęście nie jest też tak, że musisz sobie radzić z tym wyzwaniem sam/a. Nawet świeżo upieczony doradca zawodowy po studiach z poradnictwa zawodowego może potrzebować wsparcia bardziej doświadczonego specjalisty, żeby spojrzeć na swoje osiągnięcia z innej perspektywy, żeby nauczyć się przechodzić od teorii pisania CV do praktyki, żeby dowiedzieć się o nowinkach w tym temacie. Może potrzebować, a nawet powinien skorzystać, i to każdy, jeśli ma taką możliwość. Większość z nas ma tendencję do niedostrzegania swoich atutów i stosowania utartych schematów w redagowaniu dokumentów aplikacyjnych. Czasem dlatego, że temat jest nam mało znany. Warto skorzystać ze wsparcia doradcy zawodowego w poszukiwaniu naszych mocnych stron i nowych rozwiązań.

Autor: Paulina Anklewicz

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.