Dlaczego warto mieć zainteresowania oraz jak opisać je w CV?

Dlaczego warto mieć zainteresowania oraz jak opisać je w CV?

Wokół zainteresowań w dokumentach aplikacyjnych narosło wiele nieporozumień oraz sprzecznych opinii. Z jednej strony podkreśla się, że warto pokazać w swoim CV kim jest się prywatnie, ponieważ słyszymy, że organizacje chcą zatrudniać ludzi, a nie kompetencje. Z drugiej jednak strony twierdzi się, że rekrutera nie powinno interesować nasze życie prywatne i rozmowa rekrutacyjna powinna być spotkaniem czysto zawodowym. Kolejną bolączką części kandydatów jest trzymanie się pewnych schematów. Kino, sport, książki, gotowanie, nowe technologie…oraz oczywiście podróże! Brzmi jak idealny przepis na zwrócenie uwagi rekrutera i perfekcyjną prezentację siebie jako kandydata o wszechstronnych zainteresowaniach? Z dużą dozą pewności mogę zaryzykować stwierdzenie, że nie! W jaki sposób zatem powinno się zamieścić takie informacje w dokumentach aplikacyjnych? To oczywiście zależy od sytuacji, naszych faktycznych zainteresowań oraz sposobu spędzania czasu wolnego.

Po co potrzebne są nam zainteresowania?

Często wymiennie o zainteresowaniach mówimy hobby, sposób spędzania czasu wolnego lub pasja. Możemy przyjąć, że jest to zajęcie, które dobrowolnie wykonujemy w czasie wolnym oraz sprawia nam przyjemność, jest dla nas interesujące, ciekawe. Nie ma jednak tutaj rozgraniczenia dotyczącego tego, co wypada uznać za zainteresowanie, a co nie. Może być to zatem czynność związana z nauką nowego języka, uprawianiem jakiegoś sportu, ulubioną grą, rozwijaniem swojego życia kulturalnego lub zdobywaniem nowych umiejętności i wiedzy w kontekście życia zawodowego. Tak naprawdę wszystko możemy uznać za nasze zainteresowania. Ważne jest, aby mieć świadomość dlaczego decydujemy się na daną aktywność, dlaczego jest to dla nas cenne i jakie umiejętności dzięki temu zdobywamy, ponieważ zainteresowania powinny nas rozwijać. Dzięki zainteresowaniom nabywamy nowe kompetencje, ćwiczymy nasze umiejętności miękkie oraz specjalizujemy się w wybranych dziedzinach. W ten sposób dbamy również o nasz ogólny dobrostan oraz zdrowie psychiczne, ponieważ często zdarza się, że hobby pozwala na oderwanie się od problemów dnia codziennego oraz umożliwia łatwiejsze radzenie sobie ze stresem. Podsumowując, nasze zainteresowania użyte
w odpowiednim kontekście mogą stanowić także atut w trakcie procesu rekrutacyjnego.

Jakie błędy popełniamy najczęściej?

Jedno jest pewne, zainteresowania powinny być opisane szczegółowo, w sposób przyciągający uwagę rekrutera. Zdecydowanie warto unikać popularnych, a przede wszystkim ogólnych sformułowań. Definiowanie zainteresowań jako czynności, które przydarzają nam się sporadycznie
i mamy na ten temat bardzo pobieżną wiedzę to duży błąd. Lepiej sprawdzi się uwzględnianie najważniejszych dla nas aktywności oraz tematów, w których w pewnym sensie uważamy się za znawców. Jeżeli nasze zainteresowania są różnorodne i trudno opisać wszystkie najważniejsze dla nas aktywności, warto wybrać kilka kluczowych informacji. W szczególności na początku ścieżki zawodowej musimy liczyć się z ryzykiem,
iż nasze dokumenty będą zbliżone do większości kandydatów, niejednokrotnie będą to np. nasi koledzy ze studiów. Korzystanie z kreatora do przygotowania aplikacji oraz ogólne, typowe zapisy w sekcji zainteresowania to prosta droga to „utonięcia w morzu” innych kandydatów. Nieszablonowe lub opisane w intrygujący sposób zainteresowania na końcu dokumentu przykują wzrok rekrutera i zatrzymają jego uwagę przy konkretnym CV na dłużej.

Następnym poważnym przewinieniem części kandydatów jest „delikatne” mijanie się z prawdą. Mając świadomość, że niektóre zapisy warto uwzględnić w CV, część kandydatów decyduje się na umieszczenie pewnych haseł, które mają pomóc korzystniej wypaść w oczach rekrutera. Należy jednak pamiętać, że kłamstwo ma bardzo krótkie nogi, a rekruterzy sprawdzone sposoby na radzenie sobie z tego typu praktykami. Zatem w dokumentach aplikacyjnych najlepiej postawić na uczciwość. Jeśli nie mamy pomysłu jak taka sekcja powinna wyglądać w naszym CV lub sposób spędzania czasu wolnego chcemy zachować dla siebie, lepiej zrezygnować z sekcji zainteresowania. Jest to sekcja dodatkowa i powinna nam pomagać, a nie szkodzić.

Dlaczego informacja o zainteresowaniach może być ważna dla rekrutera?

Z pozoru to nieistotna sekcja w naszym CV, zazwyczaj znajduje się „na końcu” dokumentu. Przez część osób jest niesłusznie lekceważona.
Dla rekrutera może jednak stanowić źródło cennych informacji na nasz temat.

  • Potwierdzenie kompetencji miękkich – tak jak wspominałam wcześniej, zainteresowania nas rozwijają. Pokazanie w swoim CV konkretnych aktywności może potwierdzić, że posiadamy cechy oraz umiejętności wymagane na konkretnym stanowisku. Np. gra
    w szachy świetnie rozwija analitycznie myślenie, a bycie częścią drużyny piłkarskiej uczy pracy zespołowej.
  • Czy Twój zawód to Twoja pasja? Opisanie w CV zainteresowań związanych z kierunkiem studiów oraz stanowiskiem/profilem firmy do której będziemy aplikować, pomoże w wzmocnieniu przekonania o naszej dużej motywacji do pracy w wybranym obszarze.

„Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w swoim życiu.”

Konfucjusz

  • Jeśli coś stanowi naszą pasję, to prawdopodobnie będziemy w stanie mówić o tym dosłownie godzinami z błyskiem w oku. Rekruter
    w ten sposób może chcieć dowiedzieć się jak opowiadamy o naszych ulubionych aktywnościach. Sprawdzi również czy z podobnym zaangażowaniem opowiadamy o naszym doświadczeniu związanym ze stanowiskiem, na które aplikujemy. Jest to szybki sposób, aby zweryfikować nasze faktyczne zainteresowanie rekrutacją.
  • Zapisy w CV związane z naszymi zainteresowaniami otwierają również rekruterom drogę do testowania zachowania kandydata w różnych sytuacjach. Zwłaszcza jeśli podamy ogólny temat, to co stoi na przeszkodzie, aby zapytać nas o jakiś szczegół, np. w obszarze nowych technologii, być może nawet niekoniecznie z naszej dziedziny. Jest to okazja do sprawdzenia prawdomówności kandydata oraz zachowania się w sytuacjach stresowych. Jeśli twierdzimy, że interesują nas książki, warto zastanowić się przed spotkaniem rekrutacyjnym jaką książkę ostatnio przeczytaliśmy lub którą pozycję możemy polecić innym.
  • Rekruter może również chcieć nas zwyczajnie poznać jako człowieka. Wiedza na temat naszych prywatnych zainteresowań pomoże mu ocenić na ile faktycznie będziemy w stanie odnaleźć się w nowej roli i zespole. Jeśli zestresujemy się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, pytania o zainteresowania może mieć na celu uspokojenie rozmowy oraz dać nam szansę na opanowanie emocji.

Gdzie opisać swoje zainteresowania?

Sposobów na pokazanie swoich zainteresowań w CV jest kilka. Na wstępie należy zastanowić się o czym chcielibyśmy wspomnieć oraz o jaki efekt nam chodzi. Jednym z kluczowych elementów CV jest podsumowanie zawodowe, które ma nas wyróżnić na tle innych kandydatów i krótko opisać kim jesteśmy. Z amerykańskiego resume niektórzy zapożyczają sekcję „o mnie”, w której często na wstępie opowiadają o swoim życiu prywatnym oraz pasjach. Moim zdaniem lepiej sprawdzi się odwołanie na początku naszego dokumentu rekrutacyjnego do zainteresowań związanych z obszarem zawodowym oraz kierunkiem studiów. Możemy również w tej części nawiązać do naszych aktywności dodatkowych. Celem podsumowania zawodowego w końcu jest przekonanie rekrutera, że posiadamy odpowiednie kompetencje oraz motywację do pracy na wybranym stanowisku.

Aktywność dodatkowa lub działalność studencka może stanowić również osobną sekcję w dokumentach aplikacyjnych. W zależności od rekrutacji w której bierzemy udział, rozwinięcie tego typu informacji może się okazać dobrym pomysłem. Nasza dodatkowe działania możemy uznać za nasze doświadczenie i tym samych pokazać, że wiążemy przyszłość z daną branżą.

Zazwyczaj informacje o naszych pasjach realizowanych w czasie wolnym będą znajdowały się w sekcji zainteresowania, która będzie zamykała dokument. Możemy postawić na wybranie kilku kluczowych haseł lub je krótko wyjaśnić. Ważne jest zachowanie transparentności
i doprecyzowanie naszych obszarów zainteresowań. W tej części mogą zostać uwzględnione informacje dotyczące sfery prywatnej oraz zawodowej. Należy jednak mieć na uwadze, że opis nie powinien być nadmiernie rozbudowany. Sposób spędzania czasu wolnego nie powinien również odciągać uwagi od pozostałych sekcji w dokumencie, dlatego ikonki będące odpowiednikami zainteresowań nie zawsze będą najlepszym pomysłem.

O jakich zainteresowaniach warto wspominać w CV?

Nie mam jednej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Zainteresowania są kwestią bardzo indywidulaną oraz jednocześnie wyróżniającą nas na tle innych kandydatów. Przede wszystkim więc powinny być nasze. Warto o tym pamiętać. Podejmując decyzję dotyczącą konkretnego wpisu do CV należy zastanowić się, co jest dla nas najbardziej wartościowe i czemu poświęcamy najwięcej czasu. Jakie dodatkowe informacje dla rekrutera będzie niosła dana informacja oraz jak będziemy mogli wykorzystać nasze zainteresowania w kontekście wybranej rekrutacji. Koloryzowanie dokumentów aplikacyjnych może nam pomóc jedynie na chwilę, dlatego trzymajmy się wyłącznie faktów. Bardzo ważne jest także precyzyjne określenie naszych specyficznych obszarów zainteresowań. Sport lub piłka nożna to tak naprawdę przykłady, które w mniejszych lub większym stopniu dotyczą każdego z nas, nawet jeśli to tylko oglądanie meczów reprezentacji raz na kilka lat. Być może w tym kontekście lepiej sprawdzi się nazwa konkretnego klubu, któremu kibicujemy lub w którym gramy. Rozwój technologii nieustannie przyśpiesza, dlatego większość młodych ludzi przyznaje, że interesuje się nowymi technologiami. Jednak ujęcie w taki sposób informacji o śledzeniu wszystkich nowinek technologicznych np. z obszaru analizy danych uważam za niewystarczające. Należy dążyć do precyzyjnego opisu najważniejszych dla nas zagadnień, o których będziemy gotowi opowiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej.

Dobrze opisane zainteresowania w CV przyciągną uwagę rekrutera, dzięki czemu nasza aplikacja może zostać lepiej zapamiętana. Nietypowe zainteresowania pozwolą nam zaciekawić rekrutera, co może przełożyć się na fakt zaproszenia nas na rozmowę kwalifikacyjną. Przy odrobienie szczęścia może się okazać, że współdzielimy z rekruterem zainteresowanie jakąś dziedziną, a jak wiadomo wspólne zainteresowania zbliżają. Wówczas z pewnością zostaniemy zapamiętani, a nasze szanse na zatrudnienie znacząco wzrosną. Jednak przede wszystkim pamiętajmy, że dokumenty aplikacyjne służą do przedstawienia swojej oferty jako kandydata, zainteresowania są zaś jedną z informacji na nasz temat. Pamiętajmy, aby pozostać sobą. Zainteresowania w CV są ważne i mogą być pomocne, jednak nie są najważniejsze. Decydując się na dokonanie takiego wpisu w CV koniecznie jednak tę część należy dobrze przemyśleć i nie powielać ogólników zaczerpniętych z szablonu.

Autor: Karolina Zdunek

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.