Czynniki, które warto wziąć pod rozwagę przy wyborze pracy.

W końcu udało ci się znaleźć zajęcie, które chciałbyś i potrafisz wykonywać. Poznałeś swoje zasoby i mocne strony, wiesz, że wybrana praca będzie dla ciebie spełnieniem marzeń albo pomoże ci się rozwinąć. Nie pozostaje nic – tylko aplikować do wybranej firmy, która zaproponuje ci satysfakcjonujące wynagrodzenie. Ale czy to jedyny czynnik jaki powinniśmy brać pod rozwagę przy wyborze pracy? Przeciętny Polak do 25 roku życia pracuje u jednego pracodawcy około 14 miesięcy, a stanowisko zmienia już po niespełna roku – wynika z analizy przeprowadzonej przez Raport Płacowy na podstawie danych IPK. Powodów tego stanu rzeczy jest wiele. Zdarzają się sytuacje, że mimo tego, iż wykonujemy wymarzony zawód i dobrze zarabiamy, nie zawsze jesteśmy w pełni szczęśliwi. Na co musimy zwrócić uwagę, by wyczekane zajęcie nie stało się udręką? W takiej sytuacji warto wykonać listę priorytetów będących dla nas istotnymi w zatrudnieniu. Na jej podstawie łatwiej będzie sprawdzać oferty pod kątem pasujących elementów.

Poniżej możecie zapoznać się z propozycjami faktorów, którym warto się przyjrzeć, aby praca odpowiadała naszym potrzebom.

  1. Z jaką firmą mamy do czynienia? W tym przypadku pomocne okazuje się zdanie byłych lub aktualnych pracowników o danej firmie. Na stronach internetowych dostępne są opinie o danym pracodawcy i warunkach pracy. Nie zaszkodzi przyjrzeć się im z bliska, by przygotować się na to, co czeka  nas po zrekrutowaniu do danej firmy. Inną wskazówką są organizowane rankingi pracodawców wskazujące na ich mocne strony oraz uchybienia, nad którymi muszą popracować.
  2. Komfortowy dojazd. Zazwyczaj w pracy spędzamy ⅓ dnia. Dla wielu osób zwiększanie tego czasu przez dojazdy, stanie w korku i kiepsko zorganizowaną komunikację miejską spędza sen z powiek. Praca może znajdować się daleko od domu lub powrót z niej może być bardzo uciążliwy. Zastanów się, czy jesteś w stanie codziennie dojeżdżać godzinę do pracy lub palić paliwo stojąc w korkach. Czy nie wolisz spędzić tego czasu na inne aktywności w innym miejscu?
  3. Benefity pozapłacowe. Pensja nie jest jedyną rzeczą jaką może oferować ci firma, do której aplikujesz. Obecnie wachlarz dostępnych dodatków motywujących i zachęcających do pracy jest coraz większy. Poza kartą sportową czy opieką medyczną pracodawcy nierzadko oferują bilety na wydarzenia kulturowe i sportowe, świadczenia socjalne, pokój gier czy słynne owocowe czwartki i wtorki  z pizzą, które mogą częściowo odciążyć domowy budżet.
  4. Ubiór. Jeżeli nie przywiązujesz wagi do tego co nosisz, nie przeszkadza ci noszenie koszul lub ubrań roboczych, możesz pominąć ten punkt. Jednak zdarza się, że panujący w firmie dress code może być istotny. Nie dla każdego jest noszenie firmowego uniformu, ciężkich roboczych butów lub szczegółowe instrukcje co do makijażu lub oprawek okularów. Są miejsca, w których nie kładzie się nacisku na ubiór pracownika lub przewiduje się dni, w których odzienie może być mniej formalne.
  5. Nacisk na rozwój. Mówi się, że jeżeli nie rozwijamy się, to stoimy w miejscu. To samo tyczy się naszej pracy. Czy pracodawca, do którego aplikujemy oferuje interesujące sposoby na rozwój? Firmy, które inwestują w poszerzenie kompetencji swojego personelu, dofinansowują szkolenia, wysyłają na konferencje i seminaria mogą liczyć na zadowolonych i spełnionych pracowników. Zwłaszcza wśród młodych osób istotnym czynnikiem przy wyborze zatrudnienia jest możliwość rozwoju umiejętności.
  6. Godziny pracy. Nie będzie zaskoczeniem dla nikogo, kiedy stwierdzimy, że każdy ma swoje preferencje. Jedni nie wyobrażają sobie pracy przed 7 rano innym zupełnie nie przeszkadza praca zmianowa. W niektórych zakładach godziny rozpoczęcia pracy są elastyczne, co pomaga w dopasowaniu obowiązków zawodowych do potrzeb. Czasem zwierzchnik wymaga od pracowników pozostawania po godzinach. Warto o takie szczegóły zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
  7. Praca grupowa czy indywidualna? Następny czynnik warty rozpatrzenia to ilość kontaktu z ludźmi w pracy. Czy nasze obowiązki będą opierały się na współpracy z innymi czy sami będziemy pracować nad indywidualnym projektem? Czy będziemy musieli codziennie obcować ze współpracownikami lub klientami czy kontakt będzie ograniczony do minimum? Warto to sprawdzić i podjąć decyzję adekwatnie do preferencji.
  8. Rotacja zespołu. Czasem można zaobserwować, że ogłoszenie na dane stanowisko pracy pojawia się bardzo często na portalach z ofertami pracy. Może to świadczyć o nieodpowiednim zarządzaniu zespołem albo obowiązkami nieadekwatnymi do stanowiska. Kiedy po raz kolejny widzimy tę samą ofertę, powinna nam się zapalić czerwona lampka alarmująca, że coś jest nie tak.
  9. Możliwość pracy zdalnej.  W obecnych czasach częściowa lub całkowita możliwość pracy zdalnej wydaje się być na wagę złota. Możliwość wykonywania swoich obowiązków w domu może znacznie obniżyć koszty dojazdów, ułatwić wysypianie się oraz wzmocnić umiejętność zarządzania sobą w czasie.
  10. Warunki w pracy. Chociaż nie jest to najistotniejsza kwestia przy wyborze nowej ścieżki zawodowej, warto rozważyć również ten aspekt. Podczas spotkania z przyszłym pracodawcą można zapytać jak będzie wyglądało nasze stanowisko pracy, czy biurko i fotel są ustawione ergonomiczne oraz jak zorganizowane zostało zaplecze socjalne. Inną poruszoną kwestią może być dostęp do stołówki lub kantyny pracowniczej. Od pracowników możemy się dowiedzieć czy w biurze jest dobra kawa lub herbata.

Są to wybrane czynniki, które warto rozważyć. Ale gdzie możemy szukać odpowiedzi na nurtujące nas kwestie? Z pomocą przychodzi już samo ogłoszenie o pracę, w którym często możemy wyczytać jak wygląda wymiar i czas pracy, typ umowy czy zakres obowiązków. Innym źródłem informacji jest rozmowa z rekruterem o niewyjaśnionych wcześniej zagadnieniach. Wiele osób nie zadaje pytań podczas rozmów kwalifikacyjnych, jest to nasza szansa, żeby również wyróżnić się na tle innych kandydatów. Oprócz opinii o pracodawcach w internecie i na stronach firm można sprawdzić ich social-media lub podpytać poprzez LinkedIn obecnych lub byłych pracowników jak im się pracuje w firmie, do której chcemy aplikować.

Sam proces szukania pracy nie należy do najłatwiejszych, ale dokładając do tego przywołane wyżej wątpliwości, robi się naprawdę trudno. Nie mamy też pewności, że uda nam się znaleźć pracę spełniającą wszystkie nasze wymagania. Dlatego też warto ustalić swoje priorytety oraz obszary, z których możemy zrezygnować. Mimo wszystko zwrócenie uwagi na te czynniki pozwoli nie rozczarować się szybko, lepiej zaaklimatyzować w nowej pracy oraz nie marnować czasu na działalności niebędące dla nas odpowiednimi.

Trzymam kciuki za owocne i satysfakcjonujące poszukiwania!

Angelika Rzeźwicka – Doradca zawodowy Biura Karier

——-

Źródło: https://mapakarier.org

http://hrpress.pl/artykuly/rozwoj-pracownikow/rotacja-pracownikow-kto-i-dlaczego-zmienia-pracodawce/

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.